Health

Neden uyumamalısınız – ve uyumanızın tek nedeni

Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyandığımızda en iyi uyuruz. Bununla birlikte, uyumanın çalar saate daha iyi bir alternatif olduğu bir istisna vardır.

İyi uykuda birçok faktör rol oynar, örneğin ne yediğimiz (akşamları çok ağır değil ve çok geç değil) ve yatak odamızı nasıl tasarladığımız (mümkün olduğunca sessiz, serin ve karanlık). Ancak çoğu uyku uzmanı bu konuda hemfikirdir, en önemli şey düzenli uyku saatleridir. Bu yüzden her gün aynı saatte yatıp kalkmak en iyisidir. Evet, bu hafta sonu için de geçerli.

Sirkadiyen Ritim: Her gün aynı saatte uyuyun + uyanın

İç saatimiz gibi bir şey olan sözde sirkadiyen ritim burada önemli bir rol oynar. Uyku-uyanıklık döngüsü, bu sirkadiyen ritmin en önemli parçasıdır ve örneğin ne zaman yorulduğumuzu kontrol eder. Bu sayede vücudumuz, çalar saat gibi dış etkilerden tamamen bağımsız olarak, ne zaman yatma ve ne zaman uyuduğumuzu bilir. Öncelikle, elbette mevsimlere göre değişen günün uzunluğuna dayanır – en azından burada enlemlerimizde. Bu iç saatin yardımıyla vücudumuz önemli süreçleri kontrol eder.

Uçuştan sonra jet lag, uykuya dalma sorunları veya sık sık uyku ve uyanma saatlerinin değişmesi gibi belirli koşullar sirkadiyen ritmi bozabilir. Bu tür rahatsızlıkların sağlığımız için çok olumsuz sonuçları olabilir. Vardiyalı çalışan insanlar genellikle düzenli bir uyku-uyanıklık döngüsünü sürdürmekte büyük zorluk yaşarlar. Ancak mümkünse her gece aynı saatte ışıkları kapattığınızdan ve alarmınızı her sabah aynı saatte kurduğunuzdan emin olun.

Çok cezbedici olsa da: Hafta içi uykuyu yakalamak için hafta sonu bile fazla uyumamak daha iyidir. Sağlığınıza bir iyilik yapıyorsanız ve iyi bir gece uykusu çekmek istiyorsanız, bundan kaçınmalısınız.

Uyku uzmanı, uyumak için tek iyi nedeni ortaya koyuyor

Ancak her iyi kural gibi bunun da bir istisnası var. Bu, uyku uzmanı Dr. Michael J. Breus “mindbodygreen”e şunları söyledi: ” Asla beş saatten az uyumamalıyız, ” dedi uzman. “Örneğin beş saatten az bir süre tepki verme süremizi yavaşlatır ve bu da kaza gibi tehlikeli durumlara yol açabilir.”

Bir parti, yukarıda bahsedilen vardiyalı çalışma veya uykuya dalma sorunu – sizi beş saatten daha az uyuma riskine sokan her ne olursa olsun – alarmı gerçekten daha sonra kurduğunuz veya hatta kaşlarını çatarak erteleme düğmesine bastığınız tek istisna budur.

Düzenlilik, iyi ve dinlendirici bir uyku için inanılmaz derecede önemlidir. Ancak nihayetinde, yeterince uyumazsanız sağlığınıza daha fazla zarar verirsiniz. Ve bu sihirli çizgi, Dr. Breus beş saatte.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button