News

Her gün kombucha içersen böyle olur

Uzmanlar bilir: Kombucha, birçok sağlık yararına sahip gerçek bir süper besindir. Çay ve mantar kültüründen yapılan fermente içeceğin size ne kadar iyi geldiğini buradan okuyabilirsiniz.

Asya’da insanlar yüzyıllardır kombu çayı içiyorlar ve sağlığa faydalı birçok etkisinin farkındalar . Ve fermente içecek de bizde çok popüler oldu. İçinde tam olarak ne olduğunu bilmek istiyorsanız, Kombucha’nızı evde yetiştirilen çay mantarı ile ve kendi tarifinize göre sevgiyle hazırlayabilirsiniz.

Kombucha: Tam olarak nedir?

Kombucha aslen Doğu Asya’dan, muhtemelen Çin veya Japonya’dan geliyor, ancak bilim tamamen oybirliğiyle değil. Genellikle belirli mantar kültürlerinin eklendiği yeşil veya siyah çaya dayanır. Bu mantara “SCOBY” – “bakteri ve mayanın simbiyotik kültürü” denir. SCOBY, maya ve asetik asit bakterilerinden oluşur.

Kombu çayı daha sonra en az bir hafta fermente olur ve bu süre zarfında yüzeyde mantar benzeri bir film oluşur – bu nedenle “mantar çayı” takma adı. Bu fermantasyon işlemi, asetik asit, laktik asit ve enzimler gibi fermantasyon ürünlerinin yanı sıra karbonik asit ve az miktarda alkol üretir. Alkol içeriği genellikle sadece yüzde 0,5 ila 3 olmasına rağmen, hamile kadınlar yine de Kombucha’dan kaçınmalıdır.

Kombucha’nız için hangi çay türünü seçtiğinize ve SCOBY’nin tam olarak nasıl oluştuğuna bağlı olarak, tadı fermente ve tatlı-ekşi arasında bir yerde değişir. Karbonik asit korunur ve Kombucha soğuğunuzun tadını en iyi şekilde çıkarmalısınız. Gerçek uzmanlar kendi içeceklerini yapmayı tercih ederken,  artık sıvı süper yiyecekleri yerel süpermarketinizden satın alabilirsiniz.

Bunun için iyi sebepler var: Kombu çayı değerli antioksidanlar içerdiğinden antibakteriyel etkiye sahiptir ve vücudu çeşitli hastalıklarla mücadelede destekler. Her gün biraz içerseniz, sağlığınız üzerinde daha da olumlu etkileri olur.

Düzenli olarak kombucha içtiğinizde olan 4 şey

1. Sağlıklı sindirim

Kombu çayının içerdiği laktik asit bakterileri probiyotik özelliklere sahiptir . Bu da sağlıklı bağırsak bakterilerinin miktarını artırır. Çay, kimchi veya lahana turşusu gibi diğer fermente gıdalar gibi sadece sindiriminizi uyarmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak florası sağlar.

2. Bağışıklık Artışı

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık yüzde 70’i bağırsaklarda bulunur – bu nedenle sağlıklı bir bağırsak florası doğal olarak savunmamızı da güçlendirir. Kombu çayı, probiyotik etkisi sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir. Bağışıklık sistemimizde de büyük rol oynayan eser element çinkonun büyük oranı etkiyi arttırır.

3. Azaltılmış kanser riski

Hem yeşil hem de siyah çay antioksidanlarda yüksektir. Bu nedenle Kombucha, bu ikincil bitki maddeleri olan polifenoller açısından da zengindir. Her şeyden önce, hücrelerimizi serbest radikaller şeklinde zararlı çevresel etkilerden korurlar ve ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini engelledikleri söylenir. Kombucha , çay gibi kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

4. Kardiyovasküler hastalık riskinin azalması

Yapılan araştırmalara göre kombu çayının kandaki “iyi” HDL kolesterol oranını arttırdığı ve aynı zamanda “kötü” LDL kolesterol oranını düşürdüğü söyleniyor. Fermente çay içeceği, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olur ve uzun vadede kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button