EconomyFinanceHealthhttps://freeforeigndatingsites.com/NewsSport

Egzersize ne zaman ara vermeliyim?

Önce bir mola verin – bu genellikle koşudan sonra dizleriniz ağrıdığında ilk dürtüdür. Ancak eklemler genellikle daha uzun dinlenme süreleri için o kadar iyi değildir. Dinlenme ve aktivite arasında doğru dengeyi bulmak çok önemlidir.

Bir uyarı işlevi olarak ağrı

Elbette ağrının bir uyarı işlevi de vardır. Bir şeylerin yanlış olduğunu ve dinlenmesi gerektiğini belirtirler. Profesör Dr. Sven Ostermeier, Gundelfingen Ortak Kliniğinde Kıdemli Ortopedist. “Örneğin ayak bileğinizi burktuğunuz için akut bir yaralanması olan herkes elbette önce bir mola vermelidir. Ancak artrozunuz olduğunu zaten biliyorsanız ve bu nedenle her zaman hafif bir temel ağrınız varsa, onunla biraz karşılaşabilirsiniz.” Çünkü eklemlerimizdeki kıkırdak hareketle yaşar.: “Kan dolaşımı zayıftır ve sünger gibi çalışır: yük altında birbirine bastırılırsa atık dışarı itilir. Rahatladığında tekrar eklem sıvısını emer ve böylece besinlerini alır.” Bu nedenle eklem sorunları koltukta düzelmez, aslında zamanla daha da kötüleşir.

Bu, diz sancılarını tamamen görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmez. Doktor, “Egzersizden sonra yükseltir ve soğutursanız, ekleminize yardımcı olabilirsiniz” diyor. Örneğin, doğrudan buzdolabından diklofenak veya ibuprofen içeren iltihap önleyici ve ağrı giderici bir jel ile. “Daha sonra şişme eğilimini azaltmak için soğutma merheminin etrafına bir sıkıştırma bandajı koyarsanız, emin ellerdesiniz.” Ağrı iki haftadan uzun sürerse ve genellikle çok şiddetliyse her zaman bir doktora görünmelisiniz. Sven Ostermeier de şu temel kuralı veriyor: “Ertesi gün belirtiler geçerse, tekrar eklem üzerine ağırlık verebilirsiniz.”

Ancak diz uzmanı genellikle fazla hırslı olunmaması tavsiyesinde bulunur : “Sporu hobi olarak yapan biri mutlaka iki spor ünitesi arasında bir gün ara vermeli. Bir hafta boyunca her gün spor yapmanın bir faydası yok. Sadece eklemler değil, aynı zamanda kasların bu yenilenme süresine ihtiyacı var.” Yeni gelenler veya geri dönenler (örneğin, uzun bir tatil tatilinden sonra) da rahat olmalı ve eğitimin kapsamını ve yoğunluğunu yalnızca haftadan haftaya maksimum yüzde on oranında artırmalıdır.

ısınmak önemli

Daha önce gelenler, spordan sonra iyileşmeden daha az önemli değildir. Sven Ostermeier, “Sık sık vücutlarımızı soğuktan çok kısa sürede zorlama hatasını yaparız” diyor. “Bunun yerine ısınmalı ve esneme egzersizleri yapmalıyız. Bu nedenle, örneğin, doğrudan koşu bandına gitmek için stüdyoya gitmeyin, bunun yerine mümkünse bisiklet sürün.” Bir diğer artısı: Egzersiz programındaki çeşitlilik genellikle eklemlere iyi gelir.

Ancak kalite de belirleyicidir: Ortopedi cerrahı, “Üçte bir buçuk yanlış gidiyor” diyor. Çünkü her günkü bir şey bile oldukça karmaşık ve aynı zamanda hataya açık bir hareket dizisidir. O zaman sonunda diz ağrır, ancak asıl sorun başka bir yerdedir: Belirgin bir topuk adımı ve çok büyük adımlar, örneğin ağırlığı azaltmak yerine bacağın neredeyse gerilmesine neden olur. Eklemler her seferinde çok sıkıştırılır.

“En geç diğer tüm nedenler ekarte edildiğinde, ayakkabılar ve antrenman iş yükü optimize edildiğinde ve şikayetler devam ettiğinde, böyle kötü bir duruşu da düşünmelisiniz. Birisinin buna dışarıdan bakması kesinlikle yardımcı olur, çünkü onlar uygun egzersizlerle düzeltilebilir.”  Diz eklemini stabilize etmeleri için koşuya ek olarak kasları da eğitmek önemlidir.

Hareketin türü fark yaratır

Artroz gibi kronik sorunları olan herkes, hareketin türüne daha fazla dikkat etmelidir. Sven Ostermeier, “Koşu yapmayı tamamen yasaklamak istemiyorum ve kesinlikle değeri var, aynı zamanda sorunları da var” diyor. “Genellikle yüksek darbe yükü nedeniyle ve örneğin mafsal engebeli arazide çok farklı yüklere maruz kaldığı için.” Özellikle fazla kilolu olmak gibi ek faktörler söz konusu olduğunda, zaten eklem sorunları olan kişiler daha hafif sporlara geçiş yapmalıdır. “O zaman yüzmek idealdir çünkü hiçbir etkisi yoktur.Bisiklete binmek de diz, ayak bileği ve kalça eklemlerini döngüsel olarak zorlama eğiliminde olduğu için çok uygundur.” Ortopedistten tavsiye: Seleyi mümkün olduğu kadar yükseğe ayarlayın, o zaman diz daha az gerilir (ancak sadece sırttan kaçınmaya yetecek kadar yüksektir). sorunlar). ).

Durma ve dönüş hareketlerinin yanı sıra hızlı yön değişiklikleri gerektiren yüksek etkili sporlarda bir noktada neredeyse kaçınılmaz olarak zorlaşır. Doktor, ” Hayatı boyunca tutkuyla hentbol oynayan biri, 40’lı yaşlarının ortalarında kemiklerinin incinmesine şaşırmamalı ” diyor – diz, kalça ve ayak bileği eklemlerine etki eden kuvvetler çok fazla. Genellikle tek seçenek yavaşlamak ve diğer sporlara geçmektir. “Bizim de yeniden büyümeyen tek bir kıkırdak tabakasına sahibiz ve yaşla birlikte eklem ağrısı olasılığının olduğu gerçeğiyle yaşamak zorundayız.” Dizlerimiz genel olarak hareketi sevse bile, her zaman nasıl olduğuna bağlıdır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button