News

Bu diyetle 10 yıl daha uzun yaşarsınız

Yiyeceklerin sağlığımız üzerinde önemli bir etkisi olduğunu uzun zamandır biliyoruz. Yeni bir çalışma, hangi diyetin en sağlıklı olduğunu ve bunu hayatımızı on yıldan fazla uzatmak için kullanabileceğimizi kanıtladı.

Doğru beslenirsek 13 yıl daha uzun yaşayabiliriz. İlk bakışta neredeyse ütopik görünen şey, Norveç’te yapılan büyük bir araştırmanın sonucudur . Diyetimizi ne kadar erken sağlıklı hale getirirsek, mantıksal olarak o kadar uzun yaşayabiliriz. Bununla birlikte, araştırma ekibi ayrıca, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenin yaşlılıkta hala faydalı olduğunu ve ömrü birkaç yıl uzatabileceğini buldu.

Araştırmaya göre: Bitki bazlı beslenme yaşam beklentisini artırıyor

Lars Fadnes ile çalışan bilim adamları, çalışma için 204 ülkeden mevcut verileri ve meta-analizleri değerlendirdi. Böylece dengeli bir diyetin yaşam beklentimizi ne ölçüde etkilediğini gösteren bir model kullanabildiler .

Araştırmanın sonucu: Bitki bazlı beslenen insanlar ortalama olarak en uzun yaşıyor. Fasulye, ıspanak ve bezelye gibi birçok sebzenin yanı sıra kepekli tahıllar ve fındık yerler. Bu, bugün özellikle batı dünyasında birçok insanın uyguladığı “modern” diyetle çelişiyor: yüksek şeker, yüksek oranda işlenmiş gıdalar ve çok miktarda kırmızı et – diğer şeylerin yanı sıra kalp sağlığını da etkileyebilir .

Diyetinizi daha sonraki bir tarihte değiştirmek, yaşamınıza yıllarca yaşam katabilir

Genç yaşta sağlıklı bir diyetin yaşam beklentisi açısından en iyi sonuçları getirmesi şaşırtıcı değil: Araştırmaya göre, ağırlıklı olarak bitki bazlı ve sağlıklı beslenmeye 20 yaşında başlayan genç bir kadın, 20 yaşından daha fazla yaşayabilir. on yıl daha uzun. Aynı yaşta bu yeme alışkanlıklarını kuran erkeklerin hayatlarını 13 yıl uzatabilecekleri söyleniyor.

Ancak, daha sonra yaşamınızda diyetinizi ayarlamaya değmez mi? Ancak! Çünkü çalışmanın değerlendirmesine göre bugün diyetini değiştiren 60 yaşında bir kadın hala sekiz yıl daha fazla yaşayabiliyor. 60 yaşında bir adam, yaşam beklentisini dokuz yıla kadar uzatabilir. Ancak 80 yaşında bile diyetinizi gözden geçirmeye değer: bitki bazlı bir diyet size hala yaklaşık üç buçuk yıl verebilir.

Elbette yaşam süremizi etkileyen tek faktör beslenme değildir. Bu, yeterince egzersiz yapmak, uyumak ve mümkün olduğunca az stres almak gibi etkileyebileceğimiz birkaç kişiyi içerir. Ve birçok genetik faktör de etkileyemeyeceğimiz bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, İskandinav çalışmasının sonuçları, doğru beslenme ile sağlığımızı ve nihayetinde yaşam süremizi ne kadar olumlu yönde etkileyebileceğimizi açıkça göstermektedir. Ve bize yaşlılıkta bile tabağınızda ne olduğuna daha fazla dikkat etmek için çok geç olmadığını hatırlatıyorlar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button