EconomyFinanceHealthhttps://freeforeigndatingsites.com/NewsSport

Alkole rağmen kilo vermenize yardımcı olacak 4 ipucu

Alkole rağmen kilo vermek: Neden vazgeçmek genellikle zordur?

Ne yazık ki, aşırı alkol tüketimi herhangi bir diyetle uyumlu değildir ve ayrıca sağlığınız için iyi olmaktan başka bir şey değildir. Bu nedenle, genellikle aşağıdakiler geçerlidir: Alkol tüketiminize dikkat edin ve her zaman kolay olmasa bile yalnızca istisnai durumlarda için. Ama neden birçok insanın vazgeçmesi bu kadar zor?

Aşağıdaki nedenlerden dolayı alkolü tamamen bırakmayı genellikle zor buluyoruz :

  • Genelde, örneğin uzun bir iş gününden sonra, akşamları kendinize bir kadeh kırmızı şarap ikram etmeyi seversiniz.
  • Hafta sonları arkadaşlarınızla bir veya iki kokteyl ile zaman geçiriyorsunuz. Belki birkaç haftada bir partiye gider ve biraz daha içersin. Günümüzde alkol her şeyden önce bir “sosyalleştirici”dir – başkalarıyla birlikte bir bira veya bir kadeh şarap alıp birlikte zamanın tadını çıkarma eğilimindeyiz. Doğum günlerinde veya diğer kutlamalarda, büyük miktarlarda alkol almak da sosyal olarak kabul edilebilir. Bazen diğerleriyle içmezsen komik bakışlar bile alırsın.

Kilo vermek istiyorsanız, diyetiniz ve gelişmiş yağ yakımı konusunda endişelenmeniz yeterli değildir. Ayrıca alkolle başa çıkmak için net bir plana ihtiyacınız var. 

Alkol neden kilo vermek bu kadar zor?

Kilo vermeye çalışırken alkolün tavsiye edilmemesinin iyi nedenleri vardır :

1. Yağ depolanır

Kesin olan bir şey var: Kanınızda alkol olduğu sürece yağ kaybı hız kesmeden devam edemez. Alkol önce vücudunuz tarafından enerji olarak alınır ve daha sonra karaciğeriniz tarafından asetata dönüştürülür. Vücut bu toksik asetatı bir an önce vücuttan atmak ister. Sonuç: Diğer tüm besinler önce depolanır ve vücut yağı olarak çökebilir. Aşırı alkol tüketimi ayrıca karaciğerde kan lipidleri oluşturabilir ve bu da karaciğer yağlanmasına yol açabilir.

2. Sonunda, önemli olan kaloridir

Altın kural kilo verirken her zaman geçerli olduğundan – aldığınızdan daha fazla kalori yakmak – her zaman miktarlara bağlıdır. Alkolün gram başına 7 kalorisi vardır, bu onu yağın arkasına (9 kalori) ve karbonhidrat ve proteinin (her biri 4 kalori) önüne koyar. Daha da kötüsü, alkolü meyve suları veya krema ile ne sıklıkla karıştırıyorsunuz? Şeker ve yağ iki katına çıktı!

3. Daha az testosteron

Sporcular için önemlidir: Ham maddeler aromataz olarak bilinen şey tarafından östrojene dönüştürüldüğü için alkol testosteron seviyenizi düşürür . Bu, daha az güce sahip olduğunuz ve kas tüketen (katabolik) süreçlerle uğraşmak zorunda olduğunuz anlamına gelir.

4. Daha kötü uyku

Alkol ayrıca kortizol salınımını artırır. Stres hormonu sizi huzursuz eder ve bu da uykunuzu etkiler. İnsülin ve glukagon ile birlikte kortizol, kan şekeri seviyenizi etkileyen hormonlardan biridir.

Alkole rağmen kilo vermek: Hangi içecekleri hala içebilirim?

Genel olarak, alkol saatte vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.15 gram oranında parçalanır. 70 kilogram vücut ağırlığı ile saatte 10,5 gram alkol yapar. Bu durumda bir bardak bira veya şarap iki ila üç saat sürecektir. Erkekler daha ağır olma eğiliminde oldukları için alkolü biraz daha hızlı parçalayabilirler. Hangi alkollü içeceklerden kaçınmanız gerektiğini ve hangilerinin nispeten daha az kaloriye sahip olduğunu buradan öğrenebilirsiniz:

  • Bira: Bira yüksek alkol içeriğine sahip olmasa da içerdiği karbonhidratlar nedeniyle kan şekerinizi güçlü bir şekilde etkiler. Bu hızla isteklere yol açar . Şarapla karşılaştırıldığında, biranın yüksek kalorili atıştırmalarla yetersiz beslenmeyi teşvik etmesi daha olasıdır.
  • Uzun içecekler ve kokteyller: Genellikle tadı harika olsa da – şeker burada çok yardımcı olur. Özellikle düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, kokteyllerden kesinlikle kaçınmalısınız .
  • Viski, rom, votka: Viski ve diğer alkollü içecekler karbonhidrat içermez ve bu nedenle kalori açısından tercih edilir. En azından küçük miktarlarda! Ancak onları meyve suları ile karıştırırsanız durum farklıdır. O zaman onlar gerçek kalori bombaları.
  • Şarap: Tüm şarap severlerin dikkatine: Beş gramdan daha az karbonhidrat içeren şarabın hala nispeten az kalorisi vardır. Kuru şarap tercih edilir. İdeal olarak, spritzerlere güvenirsiniz.

Nihayetinde, alkolün diyetinize ne ölçüde uyduğunu ve yemek için kalorileri kaçırıp kaçırmadığınızı kendiniz değerlendirmelisiniz. Belki de alkolün seni fazladan acıktırması yerine doyurucu bir yemek yesen daha iyi olur ? Ayrıca kendinize dürüstçe bir kadeh şarap veya schnapps içtikten sonra durup duramayacağınızı sormalısınız. 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button